Téměř 7 000 dětí s námi v minulém školním roce sportovalo zadarmo

25.9.2023

Nový školní rok odstartoval. A i letos budou mít děti ze základních i mateřských škol na Praze 1 možnost s námi zcela zdarma sportovat. Náš sportovní projekt „V Praze 1 naučíme děti sportovat“ odstartoval 12. září. Děti ze škol a školek z Prahy 1 si budou opět moci pod vedením profesionálních trenérů a na kvalitních sportovištích zkoušet základy tenisu, plavání, plážového volejbalu a squashe. A s příchodem zimy se mohou těšit také na bruslení. Veškeré aktivity včetně sportovních pomůcek a lektorů jim opět uhradíme.

S projektem „V Praze naučíme děti sportovat“ jsme začali v roce 2013. Tehdy jsme zjistili, že školy v centru města nemají dostatečné kapacity prostorů pro výuku tělesné výchovy a sportu. Je to dáno především tím, že v historickém centru Prahy sídlí školy a školky často ve staletých budovách. A ani v jejich okolí není kvůli historické zástavbě dostatek hřišť a sportovních ploch. A proto jsme vytvořili náš sportovní projekt. Aby si děti z centra Prahy mohly osvojit základní pohybové dovednosti a naučit se základům některých atraktivních sportů.

Minulý rok jsme se zeptali prostřednictvím online dotazníku rodičů dětí ze základních a mateřských škol v Praze 1, zda si myslí, že sport a pečlivé osvojení si pohybových návyků je stěžejní pro zdravý vývoj dětí. Z odpovědí rodičů vyplývá, že celkem 98,1 % z nich se shodlo, že „ano“. A téměř 95 % z nich odpovědělo, že je náš projekt pro děti v centru Prahy potřebný.

A my máme po deseti letech projektu radost, že nám taková zpětná vazba chodí nejen od rodičů, ale také to ukazují výsledná čísla projektu. Většina našich lekcí je beznadějně zarezervována hned, jak je vypíšeme. Za minulý rok dosáhla absolutní účast dětí v našem projektu opět téměř 7 tisíc (některé děti si vyzkoušely většinu našich sportů i opakovaně). Což ukazuje na trend, který se nám podařilo nastavit v předpandemických letech a ihned po pandemii jsme se na tato čísla vrátili.

Sportovní lekce dětem ze škol a školek z Prahy 1 kompletně hradí naše nadace, a to včetně nákladů na trenéry, sportoviště, vybavení a u těch nejmenších dětiček i na dopravu na sportoviště. Tam, kde je to možné, se snažíme spolupracovat s lokálními sportovišti. I proto rádi využíváme kluziště Na Františku k lekcím bruslení, tenisové kurty v Masné, plavecký bazén v hotelu Axa Na Poříčí. K ostatním lekcím, na které nejsou v Praze 1 kapacity, se rovněž snažíme využívat prostory v co nejbližším okolí. Proto spolupracujeme s Beachclubem Strahov a Squashem Strahov, kde pořádáme lekce pískování (beachvolejbalu) a interaktivního squashe.

To, že jsou lekce pro děti zcela zdarma a jsou plně hrazeny z prostředků naší nadace, ohodnotilo pozitivně 98,5 % rodičů. V minulém školním roce se nám navíc podařilo tyto lekce udržet zdarma i ve chvíli, kdy například nebylo možné využít kluziště Na Františku. V té době jsme dětem zajistili náhradní možnost bruslení v kryté hale v HC Kobra. Podobně v době, kdy nebyla na hřišti v Masné dočasně přetlaková hala, jsme zajistili náhradní možnost pro tenisové lekce ve Víceúčelovém sportovišti ČVUT Kotlářka.

Využití našeho sportovního projektu do velké míry závisí na možnostech školy a aktivitě jednotlivých učitelů. Přesto z našich dat vyplývá, že se jej pravidelně účastní prakticky děti ze všech škol a školek v Praze 1. A ve většině případů si děti během školního roku vyzkouší více nabízených sportovních aktivit. Více než 76 % rodičů odpovědělo, že jejich dítě navštěvuje alespoň dvě nabízené aktivity.

I letos máme pro děti připraveno všech pět sportovních aktivit. Navíc chystáme letos novinku – sportovní družiny na sportovištích MČ Prahy 1, do nichž bychom rádi zapojili děti z družin. Pokud jste tedy i vy mezi rodiči, určitě se zeptejte vašich učitelů, zda jsou do sportovního projektu zapojeny i vaše děti.

My jsme tu pro ně. Vaše Nadace Pražské děti.