Děti z Ukrajiny se daří začleňovat do škol v Praze 1

Sportovní hry Nadace Pražské děti pomáhají ukrajinským dětem se začleněním do škol

18.3.2022

Děti z rodin, které musely uprchnout z válkou zmítané Ukrajiny, se již daří integrovat do škol a školek v Praze 1. Pomáhá jim v tom také Nadace Pražské děti, která se snaží, aby děti přišly na jiné myšlenky, a tak je ihned začlenila do svého sportovního projektu „V Praze naučíme děti sportovat“.

Podle ředitelky nadace Dany Maršálkové je důležité, aby se děti v první fázi především seznámily mezi sebou navzájem a aby také všemu správně porozuměly. „Máme zkušenost, že k seznamování a vzájemnému porozumění slouží nejlépe právě hry a sportování. Právě proto nadace pro děti připravila speciální lekci pískování ve sportovním areálu Beachclubu Strahov, a to s náležitě jazykově vybavenými lektory,“ vysvětlila ředitelka Nadace Pražské děti Dana Maršálková.

Na páteční první lekci za dětmi dorazila také místostarostka Prahy 1 pro školství Eva Špačková. Cílem lekce bylo především o to, aby se ukrajinské děti, jejichž původní bydliště dělí někdy i stovky kilometrů, dobře poznaly a nebály se nového prostředí. U první lekce tak nešlo až tolik o klasický plážový volejbal, jehož základy se v projektu děti učí. Místo toho hrály pohybové hry na Mrazíka, kdy se míčem snaží „zmrazit“ své kamarády, vybíjenou a přehazovanou.

„Za tento skvělý a aktivní přístup jsem velice ráda a děkuji nadaci, která nejen že dlouhodobě pečuje o naše děti, ale je schopna také zajistit takovýto program pro děti, které musely s rodiči uprchnout před válkou,“ ocenila místostarostka Eva Špačková.

První hodiny se zúčastnilo 14 dětí s pedagogickým doprovodem a na další lekci příští týden jich nadace očekává výrazně více. Děti totiž byly ze Základní školy J. Gutha-Jarkovského, na které je v současnosti zapsáno už přes 50 ukrajinských dětí. Se stejnou akcí nadace navíc počítá i pro ostatní školy z první městské části.

Projekt „V Praze naučíme děti sportovat“ je dlouhodobě nesmírně oblíbený nejen mezi dětmi, ale také rodiči a vyučujícími. Jen za první pololetí tohoto školního roku se jej zcela zdarma zúčastnilo přes 3 100 dětí ze základních a mateřských škol z Prahy 1. Jeho hlavním smyslem je poskytnout dětem z centra města možnost sportovat v odpovídajícím prostředí. „Školy a školky zde nemají adekvátní sportovní prostory a my tak dětem umožňujeme důkladně si na kvalitních sportovištích osvojit základy řady sportů,“ popsala sportovní projekt ředitelka Nadace Pražské děti Dana Maršálková.

Prostřednictvím projektu si děti mohou pravidelně užít sportovní aktivity jako tenis, squash, plavání, bruslení a také pískování, což je vlastně taková dětská verze plážového volejbalu. Všechny aktivity, včetně sportovních pomůcek, dopravy na sportoviště a profesionálních trenérů, hradí dětem právě Nadace Pražské děti.

Převzato z https://www.praha1.cz/sportovni-hry-nadace-prazske-deti-pomahaji-ukrajinskym-detem-se-zaclenenim-do-skol/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.