Velikonoční vystoupení v duchu lidových tradic

27.3.2018

Velikonoce jsou tady! S předstihem se to dozvěděly děti z mateřských a prvního stupně základních škol, které do parku za Staroměstskou radnicí pozvaly Městská část Praha 1 a Nadace Pražské děti. Program se však nakonec kvůli nepřízni ranního počasí přesunul do vyhřívané zahrádky přilehlé restaurace Kotleta. Zahrada se pak změnila v divadélko, do kterého za dětmi dorazila Pošumavská dudácká kapela, jež si pro děti z Prahy 1 připravila pěkné pásmo. 

„Současné děti – a ty z města zvlášť – se už s některými tradicemi nemají příležitost setkat, a tak je důležité, abychom jim je přibližovali a abychom jim ukazovali to, co před mnoha lety bývalo, zejména na venkově, běžnou součástí životů lidí. Velikonoce jako nejvýznamnější křesťanské svátky a zvyky s nimi spojené jsou toho příkladem,“ vysvětlila radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková, jež děti v divadélku „Kotleta“ přivítala.

Pošumavská dudácká kapela, v níž děti mohly spatřit bývalou i současnou paní ředitelku školy v přírodě, kterou v Česticích na Strakonicku provozuje Městská část Praha 1, si pro děti přichystala pásmo o masopustu, půstu a Velikonocích a o tom, jak je prožívali naši předkové na jihozápadě Čech.

Děti se tak například určitě poprvé setkaly s postavou svatého Řehoře, papeže, který zemřel 12. března roku 604 a který je dodnes patronem mj. zpěváků, hudebníků a studentů sborového a chorálního zpěvu. A v den jeho úmrtí se na venkově slavíval jeho svátek, kdy pan učitel obcházel stavení spolu s koledujícími a za vojáky převlečenými žáky. Koleda pak sloužila k přilepšení chudého života pana učitele, jehož příjmy tehdy opravdu nestály za nic, což už dnes pochopitelně neznáme…

Ale zpátky k historii v Pošumaví, která se dětem z Prahy 1 moc líbila. S chutí tleskaly scénkám a vyprávění kapely, v níž hráli prim jejich krojovaní vrstevníci, a neváhaly si i spolu s nimi zazpívat. „My jsme se k vám přišli ptát, smíme-li tu tancovat,“ zpívali pošumavští kumštýři při svém nástupu a potlesk a uznání jim byly zaslouženou a milou odpovědí. Tak zase přijeďte, rádi vás uvidíme.

Velikonoce v parku za Staroměstskou radnicí vyvrcholí ve čtvrtek 5. dubna, kdy se tam od 14 hodin uskuteční akce Městské části Praha 1 a Nadace Pražské děti s názvem „Velikonoční hraní aneb Děti dětem“. „Děti z Prahy 1 na ní předvedou výsledky své umělecké činnosti a na pódiu vystoupí pěvecký sbor Josef, Dětský orchestr nadačního fondu Harmonie a Masakrózní hustec,“ uvedla ředitelka Nadace Pražské děti Dana Maršálková.

Naplno také podle jejích slov běží sportovní projekt, díky kterému si děti z Prahy 1 užívají tenis, bruslení, beach volejbal (pískování) a plavání. „S koncem zimy přerušujeme bruslení na Františku a v HC Kobra a s příchodem jara se přesouváme z haly v Masné na kurty na Letné,“popsala Dana Maršálková s tím, že jen za loňský rok prošlo společným projektem Městské části Praha 1 a Nadace Pražské děti pět a půl tisíce dětí.

„Školáci a předškoláci z Prahy 1 se zkrátka mají na co těšit po celý rok, kdy se snažíme, aby se dětem kromě kvalitního vzdělání dostal i dostatek času pro volnočasové aktivity, zejména pak pro aktivní pohyb,“ uzavřela úctyhodný výčet radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.