Velikonoce na Uhelném trhu porazily vítr i zimu

1.4.2015

Tak zaplněný Uhelný trh dlouho nebyl. Stánky, pódium, lavice před ním – to vše bylo v obležení. A hlavně malými nadšeně se bavícími dětmi, kterých se během dne vystřídaly na malém prostranství stovky. Nadace Pražské děti a Městská část Praha 1 tam totiž uspořádaly „Velikonoce na Uhelném trhu aneb Děti dětem“, akci určenou dětem z mateřských i základních škol, jejíž výtěžek přispěje k uhrazení pobytu dětí našich krajanů z ukrajinského Čechohradu u nás.

Už od začátku bylo jasné, že vítr a zima náležitě prověří oblečení všech přítomných. A už od první chvíle, kdy se desítky dětí z mateřských škol, vzorně oblečených do reflexních vest, posadily před pódium, bylo jisté, že počasí nevyhraje. Že se děti odradit nenechají a že díky prodeji jejich krásných výrobků budou mít radost i jiné děti. Ty, z Ukrajiny.

Na děti i dospělé čekaly soutěže, zpívání, hudební vystoupení, divadlo či tancování – a na podobě většiny z toho se zase podílely samy děti.

U stánků se navzdory počasí pro změnu činili kovář, hrnčíř, košíkář a další řemeslníci. Zájemci si mohli uplést vlastní pomlázku a prohlédnout si i něco z krásné nabídky výrobků dětí z našich škol – velikonoční zajíčky, nádherně malovaná vajíčka i zdobené květináče s jarním osením. A kdo si něco z toho zakoupil, přispěl na dobrou věc.

Tak například u stánku Střediska sociálních služeb s názvem „U Terezy“ si každý mohl vyzkoušet jednoduchou techniku malování kraslic mramorovacími barvami. Kdo to nestihl, může si to vyzkoušet doma. Na hladinu vody v hrnci nakapete barvy, vyfouknutou skořápku na špejli pomalu zanoříte do vody a pak rychleji vytáhnete. Když se to náhodou nepovede napoprvé, můžete to zopakovat.
Technický dodatek: hrnec nakonec vyhodíte, protože se už nedá umýt. Anebo si ho schovejte na příští Velikonoce…

Děti z mateřských škol se do velikonočního soutěžení zapojily už v předstihu, když měly za úkol vytvořit za svoji „mateřinku“ obrázky s jarní tematikou. Od Nadace Pražské děti za to dostaly spoustu hezkých dárků, drobností a sladkostí a jejich mateřské školy si odnesly finanční příspěvek na nákup výtvarných potřeb.

Velikonoc na Uhelném trhu se také zúčastnili radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková a radní Prahy 1 pro kulturu Jan Krejčí.

„Děti z mateřských škol a jejich obrázky nám udělaly obrovskou radost. Ocenit je a seřadit je do pořadí – to byl pro všechny porotce skutečně nadlidský úkol. Na prvním místě se umístila MŠ Masná, druhá MŠ Revoluční a třetím místem se mohou pochlubit ti nejmenší malíři z Řásnovky. Ve skutečnosti ale vyhráli všichni, protože všechny obrázky byly krásné,“ řekla radní Eva Špačková a dodala: „Vyhrály ale i ty děti, které dodaly své výrobky do prodeje a přispěly tím na prázdninový pobyt dětí z Ukrajiny, které k nám v červenci přijedou a jež – díky dětem z našich škol – budou mít podstatně hezčí léto.“

Jak zdůraznil Jan Krejčí, Velikonoce na Uhelném trhu byly – v rámci seriálu sousedských setkání – určeny i rodičům dětí a dalším dospělým. „Jsme velmi rádi, že i oni se dobře bavili a že i oni se zapojili do pomoci dětem z Ukrajiny,“ vyzdvihl radní pro kulturu.

Na závěr si dovolujeme poděkovat všem, kteří se podíleli na organizaci této krásné akce: Městské části Praha 1, Nadaci Pražské děti, Sboru dobrovolných hasičů Praha 1, Městské policii, Středisku sociálních služeb, Klubu ilustrátorů dětské knihy i Pedagogickému spolku Emil z Pedagogické fakulty UK. A hlavně samozřejmě všem šikovným a ochotným dětem. Všem dětským malířům, pěveckému sboru Cukrátka, Dětskému hudebnímu divadýlku ze ZŠ nám. Curieových, Francouzskému divadlu ze ZŠ Brána jazyků, Masakróznímu hustci a dalším menším i větším kumštýřům.

 

« 1 z 2 »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.